Argeşeanca Ilona Ghioroaie a pierdut finala turneului ITF din Antalya

de | 18.10.2017 19:22 | Sport

13 IlonaArgeșeanca Ilona Ghioroaie a încheiat aventura din Turcia, reușind să obțină locul 2 la turneul ITF de 15.000 de dolari desfășurat în Antalya. Ghioroaie, sportivă legitimată la CSU Pitești, s-a calificat în sferturile turneului ITF de 15.000 $ din Antalya, după ce a învins-o pe Gabriela Horackova din Cehia cu scorul 6-4, 6-4.

Sportiva pregătită de Eduard Anghelache urma să joace cu Dasha Ivanova, tenismenă americană de origine rusă. Ilona Ghioroaie obține în cele din urmă biletul pentru careul de ași la acest turneu. În meciul din sferturi Ilona nu a avut mari probleme în fața americancei de origine rusă Dasha Ivanova, controlând partida de la un capăt la celălalt fără să se pună vreun moment problema câștigătoarei. Ghioroaie își continuă forma bună și se califică în finala de la ITF 15.000 $ Antalya după o victorie în minimum de seturi în dauna rusoaicei Polina Bakhmutkina. În finală însă argeșeanca noastră nu a mai ținut pasul cu reprezentanta țării gazdă și a pierdut cu 6-3, 6-2.