Web Analytics
scris duminică, 28.06.2026

După eliminarea de la Mondial, federația le-a anulat zborul spre casă

După un parcurs mult sub așteptări la Cupa Mondială 2026, federația uruguayană a luat o decizie neobișnuită față de lotul național. Uruguay a încheiat doar pe locul 3 într-o grupă din care au mai făcut parte Spania, Capul Verde și Arabia Saudită, ratând calificarea în faza eliminatorie, deși era considerată una dintre favoritele la accederea în „optimile” competiției.

Naționala pregătită de Marcelo Bielsa a obținut doar două puncte și a părăsit prematur turneul final, iar dezamăgirea a fost urmată imediat de măsuri luate la nivel administrativ.

Citește și: Istvan Kovacs, recompensat de FIFA după Argentina – Iordania. Ce sumă a încasat

Selecționerul Marcelo Bielsa a fost primul vizat de critici după eliminare, însă consecințele nu s-au oprit la banca tehnică. Federația rezervase inițial un zbor charter pentru întoarcerea întregii delegații în Uruguay, însă după eșecul decisiv cu Spania a decis să anuleze cursa.

În urma acestei hotărâri, jucătorii nu se vor întoarce împreună în țară. Fiecare membru al lotului își va organiza separat drumul de întoarcere, folosind zboruri comerciale, cu destinații și escale diferite.

Situația este diferită și în funcție de programul fiecărui fotbalist: o parte dintre jucători vor merge direct la cluburile lor pentru reluarea pregătirilor, în timp ce alții vor reveni mai întâi în Uruguay pentru câteva zile de pauză înainte de startul noului sezon.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...