Web Analytics
scris luni, 22.06.2026

Peste 4.500 de elevi au lipsit la proba la Limba şi literatura română din cadrul Evaluării Naţionale

Peste 4.500 de elevi din cei peste 148.000 înscrişi au lipsit, luni, la proba la Limba şi literatura română din cadrul Evaluării Naţionale, anunţă Ministerul Educaţiei. Patru elevi au fost eliminaţi din examen.

Citește și: Accident la Pitești. O rănită, preluată de echipajul medical

Ministerul Educaţiei a anunţat că, la proba la Limba şi literatura română din cadrul Evaluării Naţionale, din cei 148.268 de elevi înscrişi au fost absenţi 4.551.

Totodată, patru elevi au fost eliminaţi din examen.

Evaluarea Naţională a început, luni, în 2.956 de unităţi de învăţământ/centre de examen, cu proba la Limba şi literatura română. Elevii au avut la dispoziţie 120 de minute pentru rezolvarea subiectelor. Primele rezultate vor fi comunicate în 1 iulie, iar rezultatele finale, după soluţionarea contestaţiilor, în 8 iulie.

Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenţilor învăţământului gimnazial, este media generală la Evaluarea Naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, calculată ca medie aritmetică, cu două zecimale, fără rotunjire, a notelor obţinute la probele din cadrul Evaluării Naţionale.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...