Zeci de copii din Argeș au primit jucării chiar de ziua lor, donate tot de copii! Sâmbătă, 1 Iunie, jandarmii argeșeni au sărbătorit Ziua Internațională a Copilului prin activități dedicate celor mici, în Parcul Trivale din municipiul Pitești, dar au pus și bazele unei campanii pentru cei mici.
Pe lângă activitățile recreative, desene și tiroliană, jandarmii argeșeni au colectat și jucării pentru copiii aflați în centrele de plasament.


„Sute de copii, părinți și bunici au răspuns apelului nostru și au venit la standul Jandarmeriei Argeș pentru a dona jucării. Campania Jandarmeriei Argeș a avut un ecou răsunător, astfel că am reușit să colectăm un camion plin cu jucării. O parte din acestea au fost duse celor mici chiar sâmbătă, de ziua lor, primii care s-au bucurat fiind copiii din Casa de Tip Familial “Sf. Andrei” Valea Mare”, a transmis Jandarmeria Argeș.
Luni, 3 iunie, jandarmii argeșeni s-au deplasat și în Bughea de Sus cu jucării pentru zeci de copii din medii defavorizate. Pentru aceștia, o jucărie de pluș poate să înseamne chiar și un nou prieten pe viață, spun jandarmii.
Citește și Real Madrid a dansat după o melodie românească în timpul „paradei victoriei”
„Mulțumim pe această cale întregii comunități care a contribuit la realizarea acestei misiuni de suflet, înțelegând importanța ajutorării semenilor”, a transmis IJJ Argeș. Îi felicităm și noi pe argeșenii care au donat și, deopotrivă, pe jandarmii care au organizat o acțiune așa frumoasă!
Citește și Festivalul Teatrului de Studio de la Pitești, la final
0 Comentarii