Web Analytics
scris joi, 29.02.2024

Senatorul Dănuţ Bica, interesat de Programul de regenerare a pădurilor

Senatorul PNL de Argeș, Dănuț Bica, se interesează de implementarea Programului de regenerare a pădurilor. În acest sens el s-a adresat ministrului Mediului, Apelor și Pădurilor, pornind de la un studiu realizat de Greenpeace, care arată că în ultimii ani România a pierdut câte 3 hectare de pădure în fiecare oră, în mare parte ca urmare a defrișărilor ilegale.
„Din păcate, județul Argeș ocupă un loc fruntaș pe plan național la tăierile ilegale de păduri. În acest context, se impun cerințe speciale de administrare a suprafețelor împădurite. Între acestea, regenerarea urgentă a pădurilor reprezintă o prioritate absolută” – a spus dl senator, care i-a cerut ministrului răspunsuri la câteva întrebări. Cum ar fi, de exemplu: ce suprafețe au fost plantate în 2023 în cadrul programului de regenerare în Argeș și pe raza căror localități?; ce suprafețe sunt planificate pentru împădurire în 2024 în Argeș prin același program și unde anume?

Citește și Senatorul Dănuţ Bica, prezent la Bruxelles la o conferinţă interparlamentară

Citește și Senatorul Dănuţ Bica, co-semnatar al proiectului de lege referitor la majorarea pragului de impozitare a pensiilor

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...