Web Analytics
scris miercuri, 13.09.2023

Pitești. Statuia uitată la „Doi cocoși” a ajuns în Expo Parc! Povestea doamnei salvate de dr. Tiberiu Irimia

O frumoasă statuie care, ani la rândul, a stat uitată într-o parcare, printre mașini, într-un cartier mărginaș al Piteștiului, a fost scoasă la… lumină la inițiativa unui consilier local, dr. Tiberiu Irimia.

Citește și: La Pitești, ca la țară: cotețe cu găini și grădini de zarzavat printre blocuri

La propunerea făcută în plen de alesul local liberal, Primăria Pitești a intervenit prompt, mutând statuia în Expo Parc, la vedere, spre bucuria iubitorilor de artă, de frumos.

Odată operațiunea încheiat, dr. Tiberiu Irimia a scris povestea pe Facebook: „Pe doamna din imagine o știu de când eram copil. A avut o casă frumoasă (un teren retrocedat), dar, forțată de evenimente, s-a mutat într -o parcare (parcarea de la «Doi Cocoși»), unde a locuit vreo 15 ani.

După interpelarea mea din Consiliul Local, datorită intervenției rapide a Primăriei Pitesti, doamna a primit o casă de vis unde își va petrece restul vieții.

De azi o putem admira în parcul Expo”.

Povestea nu e gata. Ca și doctorul Tiberiu Irimia, și nouă ne-ar plăcea să afăm cine este artistul autor al acestei frumoase sculpturi. Prin urmare, dacă aveți informații în acest sens, nu ezitați să ne contactați.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...