Web Analytics
scris joi, 05.12.2013

Piteştiul a dat onorul la parada militară de 1 Decembrie din Capitală

Piteştiul a avut reprezentanţi în uniformă la parada militară organizată şi în acest an, pe 1 decembrie, în Capitală, cu ocazia sărbătorii noastre naţionale. Singura unitate militară din Argeş care a fost desemnată să participe la această manifestare, la Bucureşti, a fost în acest an Şcoala Militară de Maiştri Militari şi Subofiţeri a Forţelor Terestre Basarab I. „Este pentru prima dată după Revoluţie când ni se acordă un astfel de privilegiu.”, ne-a spus comandantul şcolii, col. Ion Panait. Purtând drapelul unităţii, un detaşament de militari, sub comanda maiorului Gheorghe Bobiţoiu, a bătut pasul de defilare pe sub Arcul de Triumf şi a dat onorul Preşedintelui ţării. Adriana Gândilă

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...