Web Analytics
scris miercuri, 27.11.2013

ADI Servsal Argeş, printre actorii ce au reuşit amânarea taxei de mediu pentru deşeuri pentru 2017

Directorul Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară Servsal Argeş, Gabriel Moiceanu (foto), a prezentat săptămâna trecută o parte din proiectele şi obiectivele pentru anul viitor. Astfel, principalul obiectiv al Asociaţiei, descris chiar ca proiect multianual, este continuarea campaniei de informare şi conştientizare publică a cetăţenilor privind colectarea selectivă a deşeurilor. În acest sens, s-a constatat faptul că, în ultimii doi ani lucrurile au început să se îndrepte într-o direcţie bună, astfel încât s-a ajuns de la 10% la 21% cetăţeni care separă deşeurile, conform ultimei măsurători. Tot din obiectivele de primă importanţă fac parte depozitele de la Costeşti şi Curtea de Argeş care, se speră, că vor fi finalizate în 2014. Monitorizarea şi amenajarea zonelor de picnic va fi un alt proiect care va funcţiona şi anul viitor. „Am lucrat foarte bine cu ONG-urile în acest an în zonele de picnic acolo unde ne-a ajutat foarte mult şi jandarmeria. Dacă vom obţine finanţare în programul 2014-2020, am elaborat, în baza măsurătorilor din acest an, o strategie prin intermediul căreia să putem face şi parteneriate publice cu autorităţile locale. Pe noi ne interesează foarte mult să se întărească şi capacitatea ONG-urilor de mediu care să aibă un sediu al lor”, a declarat Gabriel Moiceanu.

Cei care nu vor pune selectiv gunoiul vor plăti cu 30% mai mult

Totodată, directorul ADI Servsal a precizat că începând de la anul, pe principiul poluatorul plăteşte, se va percepe un tarif diferit pentru cei care separă deşeurile faţă de cei care nu fac acest lucru. Mai concret cei care nu vor pune selectiv gunoiul, vor plăti cu 30% mai mult. Totuşi, conform lui Moiceanu, taxele pentru gunoi ar fi putut fi şi mai mari, dar s-a obţinut amânarea taxei de mediu până în 2017. „Am avut o Ordonanţă de Guvern care ne impunea începând cu anul 2014 ca pentru orice tonă de deşeu pe care o depozitam la Albota să plătim 50 de lei din 2014, 80 de lei din 2015 şi 120 de lei din 2016. Banii mergeau direct la fondul de mediu. Ca să faceţi un calcul, acest lucru însemna că în 2016 judeţul Argeş, în condiţiile în care îndeplinea toate ţintele de reciclare, trebuia să plătească 2,5 milioane de euro, bani care se duceau în factură la cetăţeni şi agenţi economici. Cu sprijinul Asociaţiei Municipiilor, a Asociaţiei Comunelor, dar şi al colegilor mei din ţară am reuşit să obţinem amânarea acestei Ordonanţe până în anul 2017. Din 2017 se va aplica această taxă de poluare. Penalitatea pentru depozitare se aplică în Europa, pentru că ei vor să nu mai depozitezi ci să găseşti orice altă soluţie cum ar fi incinerarea, de exemplu”, a mai spus directorul ADI Servsal Argeş, Gabriel Moiceanu.
Ionuţ BURCEA            

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...