Joia aceasta, de la ora 19, Filarmonica organizează, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Pitești, un concert aniversar, cu ocazia împlinirii a șase ani de la înființarea sa. Va evolua pe scenă orchestra simfonică a instituției sub bagheta dirijorului Tiberiu Oprea, alături de violonistul Mădălin Sandu, fagotistul Ionuț Mardare, violoncelistul Paul Oneci, soprana Sorina Munteanu, mezzosoprana Antonela Bârnat, tenorul Marian Someșan, basul Lucian Oniță şi corul „Euphonia” al Filarmonicii Râmnicu Vâlcea. Programul concertului aniversar va fi alcătuit din Vivaldi – „Vara”, Weber – „Concert pentru fagot și orchestră”, Popper – „Rapsodia ungară pentru violoncel și orchestră” şi Beethoven – „Simfonia a IX-a (Odă bucuriei)”. Adriana Gândilă
Mihai Claudiu Covaliu, Doctor Honoris Causa al Universității Politehnica București – Centrul Universitar Pitești. Mesajul primarului Gentea
În cadrul unei ceremoniii de ținută, Mihai Claudiu Covaliu, președintele Comitetului Olimpic și...



0 Comentarii