Web Analytics
scris vineri, 24.05.2013

Concert de Beethoven, la aniversarea Filarmonicii Piteşti

Joia aceasta, de la ora 19, Filarmonica organizează, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Pitești, un concert aniversar, cu ocazia împlinirii a șase ani de la înființarea sa. Va evolua pe scenă orchestra simfonică a instituției sub bagheta dirijorului Tiberiu Oprea, alături de violonistul Mădălin Sandu, fagotistul Ionuț Mardare, violoncelistul Paul Oneci, soprana Sorina Munteanu, mezzosoprana Antonela Bârnat, tenorul Marian Someșan, basul Lucian Oniță şi corul „Euphonia” al Filarmonicii Râmnicu Vâlcea. Programul concertului aniversar va fi alcătuit din Vivaldi – „Vara”, Weber – „Concert pentru fagot și orchestră”, Popper – „Rapsodia ungară pentru violoncel și orchestră” şi Beethoven – „Simfonia a IX-a (Odă bucuriei)”. Adriana Gândilă

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...