Web Analytics
scris luni, 08.08.2022

2 mii de lei amendă pentru că a transportat lemne ilegal

Un bărbat de 28 de ani a fost amendat cu 2000 de lei pentru că transporta peste 3 mc de lemne, fără să dețină documentele legale necesare.

IPJ Argeș transmite:

În ziua de 07 august a.c., politiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Stâlpeni au depistat un bărbat de 28 de ani, din Țițești, care conducea o autoutilitară pe raza localității Bălilești, cu care transporta material lemnos, fără documente care să ateste proveniența legală sau documente de însoțire a transportului.

Citește și: Argeș: fabrici de procesare a alimentelor de bază

Materialul lemnos a fost evaluat cu ajutorul unui specialist silvic, stabilindu-se că în mijlocul de transport se afla cantitatea de 3,4 mc lemn de foc, specia fag și plop.

Ca urmare a abaterii constatate, bărbatul în cauză a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 2.000 de lei, conform Legii 171/2010R, iar materialul lemnos a fost confiscat și predat reprezentanților Ocolului Silvic Aninoasa.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...