Web Analytics
scris miercuri, 20.05.2020

14 autobuze electrice vor circula pe străzile municipiului Curtea de Argeș

 

Marți, 19 mai 2020, a fost semnat contractul pentru proiectul cu finanțare europeană ”Dezvoltarea transportului public în municipiul Curtea de Argeș”. Valoarea totală a proiectului: 47,028,577.51 lei.

Principalele lucrări de intervenție prevăzute în cadrul proiectului:

– Modernizarea transportului în comun prin achiziționarea de autobuze electrice (14) inclusiv construirea staţiilor de alimentare a autobuzelor alimentate electric;

– Construirea/ amenajarea/ modernizarea stațiilor de transport public

– Realizare autobază;

– Modernizarea transportului în comun prin implementarea unui sistem de management informatizat cu rol în optimizarea și eficientizarea traseelor de transport public, dar și de creștere a siguranței și confortului călătorilor;

– Modernizarea sistemelor de bilete integrate pentru călători ”e-ticketing”.

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...