scris vineri, 09.06.2023

Volei. România a pierdut meciul cu Cehia jucat la Pitești

Reprezentativa României de volei feminin a pierdut pe teren propriu, mai exact la Pitești, meciul cu Cehia din etapa a treia a grupei din Golden League. „Tricolorele” își pot lua „adio” de la semifinale.

Scor final: România – Cehia 1-3 (25-16, 23-25, 26-28, 13-25). Cehia și-a luat astfel revanșa după eșecul din partida susținută pe teren propriu, când România învinsese cu 3-1.

Meciul de la Pitești Arena a durat puțin peste două ore. Româncele au câștigat ușor primul set, la 16, și au revenit până la 23-24 în setul secund, pierdut la 23. Apoi, în actul al treilea, au avut 25-24, însă nu au reușit să ia conducerea. În fine, jucătoarele noastre au picat psihic în setul al patrulea, pierdut la 13.

Tot la Pitești, România cedase și în fața Slovaciei, scor 1-3, echipă cu care mai are de disputat ultimul meci, în deplasare, la Nitra.