Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Argeş din Piteşti, în parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „Dinicu Golescu” Argeş, organizează joi, 22 ianuarie, începând cu ora 13.00, lansarea volumului „Culegere de folclor muzical din Argeş şi Muscel”, al violonistului Gheorghe (Gigi) Floroiu.
Lucrarea a apărut la editura piteşteană Alean a Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Argeş din Piteşti. Sorin Mazilescu îi consacră violonistului, în prima parte a lucrării, un studiu intitulat „Lăutari de ieri şi de azi din Argeş – Gheorghe Floroiu, un virtuoz al viorii”, propunându-şi prezentarea unui adevărat maestru al arcuşului de lăută, născut, crescut şi consacrat mai întâi aici, în Conţeştiul Muscelului şi Argeşului de legendă.
Gigi Floroiu a dirijat ansamblurile „Dacia”, al Uzinei de Autoturisme, „Plaiuri argeşene” (Casa de Cultură a Sindicatelor din Piteşti), Ansamblul folcloric „Chindia” (Combinatul Petrochimic), „Dorul” (Centrul Judeţean al Creaţiei Populare Argeş), este dirijor secund al Orchestrei „Doina Argeşului”. A participat la festivaluri internaţionale din Italia, Belgia, Olanda, Franţa, Turcia, Polonia, Ungaria, Bulgaria, Georgia, Iordania, unde a fost invitat. A cules cântece populare din zona etnofolclorică Argeş şi Muscel, de la vestiţi rapsozi din arealul Conţeşti, Bughea, Costeşti, Cârcinov, valorificând creator bijuteriile muzical-instrumentale din Muntenia.
Sabina Busuioc
Folclorul autentic, din nou la Mioveni! Trei seri de spectacol în august
În perioada 2-4 august va avea loc cea de-a V-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Folclor...
0 Comentarii