Pompierii argeșeni au avut mai multe intervenții ieri, 28 martie, în contextul avertizării meteorologice de cod roșu și cod galben de vânt cu viteze începând de la 50 km/h și care, în unele zone ale județului nostru, puteau depăși și 140 km/h.
Puțin după ora 8 dimineața, pompierii din Tigveni au intervenit la Sălătrucu. Niște cabluri de electricitate căzuseră pe locuințele cetățenilor după ce un stâlp de lemn s-a rupt. A venit și un echipaj specializat de la distribuitorul de energie electrică.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2023/03/29/foto-Ciofrangeni.jpeg)
După ora 11, pompierii de la Curtea de Argeș au intervenit în comuna Ciofrângeni, unde, din cauza vântului puternic, un copac s-a rupt și punea în pericol siguranța trecătorilor. Copacul a fost tăiat și a fost adus un utilaj din partea autorităților locale.
După ora 14, pompierii au acționat și în municipiul Pitești, pe strada George Coșbuc, cu o autospecială de intervenție și salvare de la înălțime. Elemente metalice s-au desprins de pe acoperișul unei clădiri și puneau în pericol siguranța trecătorilor. Au fost înlăturate cu ajutorul unor echipamente speciale din dotarea autospecialei.
Citește și Români morți în Franța după o urmărire ca-n filme. Momentul, transmis pe Facebook
Pompierii au intervenit și după ora 18, în Moșoaia, pe strada Dealu Viilor, unde un stâlp de electricitate s-a înclinat din cauza vântului puternic și exista riscul de a se rupe.
La ora 19, pompierii au intervenit în municipiul Câmpulung, pe strada C. Constantinescu, și au fixat, pe acoperișul unui bloc, niște foi de tablă desprinse.
0 Comentarii