Un fotbalist român, în topul marcatorilor din Grecia

de | 8.01.2023 11:00 | Actualitate, Home, Sport

Atacantul român Claudiu Bălan (28 de ani) este foarte apreciat  în prima ligă din Grecia, la PAS Giannina. Fostul jucător de la U Craiova 1948 a reușit, sâmbătă, cel de-al cincilea gol pentru echipa sa în campionat, în victoria din deplasare cu Levadiakos, scor 3-1.

Sâmbătă, Claudiu Bălan a fost titularizat în echipa celor de la PAS Giannina, iar în minutul 45+1 a reușit să marcheze singurul gol al primei reprize. În urma acestei victorii, PAS Giannina a ajuns la patru etape consecutive fără înfrângere și este pe locul 9 în campionatul Greciei, după 17 runde.

Pentru Claudiu Bălan a fost cel de-al cincilea gol reușit în acest sezon pentru PAS Giannina în campionat, în cele 12 partide în care a fost utilizat. Doar opt jucători din Grecia au marcat mai multe goluri decât Claudiu Bălan în acest sezon. 500.000 de euro este cota e piață a lui Claudiu Bălan, conform transfermarkt.de.