Web Analytics
scris duminică, 13.11.2022

Un bloc construit cu autorizație falsă a fost demolat

Un bloc de 4 etaje, construit cu o autorizație falsă pe strada Puțul de Piatră nr. 5A, lângă o clădire monument istoric din centrul Bucureștiului, a fost demolat de propietar.

Demolarea blocului a fost obținută în instanță de vecini, dosarul penal fiind comasat cu cel civil, potrivit Hotnews

Arhitectul care a falsificat autorizația de construire a clădirii a fost condamnat la 2 ani și 7 luni de închisoare, dar momentan este dat în urmărire de Poliția Română.

Acesta a primit un onorariu de 7.980 lei pentru a obține autorizația de construire și avizele pentru blocul în valoare de 3 milioane lei.

Citește și https://jurnaluldearges.ro/nerespectarea-autorizatiei-de-construire-va-duce-la-demolarea-constructiilor-ilegale-in-pitesti-152460/

Decizia de demolare a blocului a fost dată de Curtea de Apel București pe 25 ianuarie 2022, atunci fiind condamnați atât cel care a falsificat autorizația, cât și constructorul.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...