Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene Dragoș Pîslaru a anunțat că România va primi 16,6 miliarde de euro pentru a finaliza A7 și A8, drumurile principale care vor face legătura cu centrul țării și granițele cu Ucraina și Republica Moldova. Este vorba despre o a doua cea mai mare alocare din partea Uniunii Europene pe care țara noastră o primește prin noul mecanism european de împrumuturi SAFE.
Citește și: Parlamentul a respins înființarea unei comisii de anchetă privind abuzurile sexuale din universități
Aceste investiții, susține ministrul Pîslaru, ar salva infrastructura și ar consolida apărarea țării, în conformitate cu NATO.
O parte din fondurile europene va fi direcționată către infrastructură, unde două proiecte rămase anterior fără resurse vor primi finanțare. Este vorba despre Autostrada A7, cunoscută drept Autostrada Moldovei, care pornește de la Ploiești și ajunge până la Siret, la granița de nord a României. Totodată, Autostrada A8, sau Autostrada Unirii, ce leagă Ungheni, Iași și Târgu Mureș, va beneficia de alocări suplimentare.
Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a subliniat: „Acești bani vin într-un moment crucial și vor sprijini România pe două direcții majore: consolidarea capabilităților noastre de apărare, în conformitate cu prioritățile naționale și NATO; finanțarea unor proiecte esențiale pentru dezvoltare, inclusiv segmentele de autostrăzi A7 și A8 rămase anterior fără finanțare.
P
0 Comentarii