Web Analytics
scris sâmbătă, 04.01.2025

Trei maşini ARO au plecat într-o expediţie în Norvegia. Testare la -25 de grade Celsius

Sâmbătă, 4 ianuarie, trei autovehicule ARO au plecat într-o expediţie de aproximativ 9.000 de kilometri, până la Capul Nord (Nordkapp), în Norvegia, considerat cel mai nordic punct al Europei.

Citeşte şi: Peste 18 ani de închisoare pentru un infirmier care a violat 4 paciente

Maşinile, conduse de cinci membri ai Asociaţiei NapocARO, au peste 20 de ani vechime, fiind înregistrate în judeţele Cluj, Mureş şi Olt – potrivit Agerpres.

Expediţia va dura aproximativ 15 zile, traseul cuprinzând 12 ţări.

O să trecem prin Laponia, pe la casa lui Moş Crăciun, pe la Cercul Polar. Când ne întoarcem, venim pe partea cealaltă, prin Suedia, Danemarca, Germania„, a declarat, pentru Agerpres, preşedintele Asociaţiei NapocARO, Ionel Bodea, membru al expediţiei.

Ideea acestei expediţii – spune el – i-a venit după ce maşina ARO a fost comparată de cineva cu Land Rover.

Am văzut pe cineva care a fost la NordKapp, era cu un Land Rover şi a zis că Land Rover-ul e ca ARO. Şi atunci mi-a venit ideea să facem şi noi o expediţie până acolo. Şi vrem să şi testăm şi să arătăm capacitatea şi fiabilitatea maşinilor ARO. După cum ne-am uitat, o să ajungem la temperaturi de minus 25-26 de grade Celsius, dar temperatura resimţită va fi la minus 37-39 de grade Celsius. Noi sperăm ca maşinile să facă faţă„, a mai spus Ionel Bodea, potrivit Agerpres.

(sursa foto: Cluj24.ro)

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...