Web Analytics
scris miercuri, 09.07.2025

Toxiinfecție alimentară într-o tabără din Bihor. 16 copii și mai mulți adulți, transportați la spital

Toxiinfecție alimentară într-o tabără din Bihor la  Vârtop. În total, 57 de persoane – 49 de copii cu vârste între 10 și 13 ani și 8 adulți – au fost implicate în incident, iar autoritățile au activat Planul Roșu de intervenție, măsură care presupune suplimentarea imediată a resurselor medicale și logistice disponibile.

Echipaje ale ISU “Crișana” Bihor, SMURD și Serviciului Județean de Ambulanță au intervenit la fața locului. Au fost mobilizate două ambulanțe SMURD de prim-ajutor, o ambulanță de Terapie Intensivă Mobilă de la SMURD Oradea, patru echipaje SAJ și două microbuze de transport persoane din cadrul ISU Bihor, potrivit Observatorul bihorean.

Citește și: Fotbalist mort într-un accident dezastruos pe Centura Capitalei

La sosirea echipajelor, 28 de persoane prezentau simptome specifice unei toxiinfecții alimentare – greață, vărsături și crampe abdominale – toate fiind conștiente și cooperante. După evaluarea stării de sănătate a celor afectați, 18 persoane au fost transportate la spital pentru investigații și tratament de specialitate, dintre care 16 copii și 2 adulți.

Tabăra în care s-a produs incidentul găzduia grupuri de turiști din Timișoara și București. Cauza exactă a toxiinfecției alimentare urmează să fie stabilită de autoritățile competente, iar o anchetă epidemiologică este în curs de desfășurare.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită