Web Analytics
scris marți, 30.08.2022

Tichetele educaționale pentru rechizite ar putea fi primite în prima parte a lunii septembrie

Premierul Nicolae Ionel Ciucă le-a cerut tuturor prefecților ca școlile să înceapă în condiții cât mai bune și a solicitat un plan de acțiune la nivelul Guvernului pentru ca toate unitățile de învățământ să aibă grupuri sanitare conforme și o soluție rapidă pentru rezolvarea problemelor legate de decontarea transportului elevilor.    

Citește și Musceleanul Iulian Chiriță, trei medalii la Campionatele Balcanice de tenis de masă

Guvernul susține șansa la educație a tuturor copiilor din România, în mod egal. La rândul său, ministrului Educației, Sorin Mihai Cîmpeanu a anunțat că elevii beneficiari ai celor 500 de lei pe tichetele educaționale pentru a-și cumpăra rechizite ar putea să primească banii în prima parte a lunii septembrie, mai devreme decât era estimat. Cei care au deja cardurile emise anul trecut trebuie doar să confirme că îndeplinesc condițiile legale. Pe 5 septembrie, aproape 3 milioane de elevi, preșcolari și antepreșcolari, încep cursurile în peste 17.800 de unități de învățământ.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...