Astazi, vremea va fi mult mai calda decât în mod normal la aceasta data, în special în Oltenia şi Muntenia unde local va fi canicula si disconfort termic ridicat. Vor fi averse, descarcari electrice si intensificari de scurta durata ale vântului în jumatatea estica a teritoriului.
Pe alocuri aversele vor fi torentiale, cantitatile de apa vor depasi 20…30 l/mp, va cadea grindina si vor fi posibile vijelii. Temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între 27 si 35 de grade.
Citește și Pitești. Primul sistem public de panouri solare termice pentru blocuri!
Administrația Națională de Meteorologie a emis prognoza pentru următoarele patru săptămâni (3 iunie – 1 iulie). Meteorologii anunță că vom avea parte de temperaturi mai ridicate decât cele obișnuite pentru acest interval, mai ales în regiunile sudice.
În întreaga țară, temperaturile vor fi mai ridicate decât cele obișnuite pentru această săptămână, iar în regiunile sudice și sud-estice se va înregistra o abatere termică pozitivă mai accentuată.
0 Comentarii