La toamnă vor începe lucrările de realibitare și consolidare a Spitalului Județean de Urgență Pitești – după cum a declarat Ion Mînzînă, președintele Consiliului Județean, joi, în cadrul unei conferințe de presă, în care s-a discutat despre alocările bugetare din acest an.
Citește și: Președintele CJ Argeș l-a invitat pe prefect să-și aducă mobilier la „Casa Albă”
Pentru a nu fi perturbată foarte mult activitatea celei mai mari unități medicale din Argeș, lucrările vor fi realizate treptat, pe niveluri, unele secții urmând a fi mutate cu ceva timp înainte în noul corp de clădire al spitalului, care este aproape gata.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2023/02/02/minzina-bun.jpeg)
Potrivit spuselor lui Marius Nicolaescu, vicepreședinte al C.J. Argeș, acest nou corp de clădire, situat lângă spitalul propriu-zis, va fi dat în folosință în luna iunie, cu încă o lună întârziere față de ultima estimare. Până atunci – a mai declarat dl. Nicolaescu – va fi gata și dotarea cu mobilierul necesar, licitațiile în acest sens fiind adjudecate.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2023/02/02/macheta.jpg)
De notat că în acest an se mai derulează la acest spital proiecte de extindere și modernizare a spațiilor de urgență, dar și a Ambulatoriului Integrat.
Argeș este singurul județ din România cu nouă spitale aflate în administrarea Consiliului Județean.
0 Comentarii