Președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, l-a invitat joi, 2 februarie, pe prefectul Radu Perianu să vadă stadiul lucrărilor de reabilitare termică efectuate la sediul Palatului Administrativ al județului.
Citește și: Scrisoarea lui Lasconi despre bani pentru hârtii
Proiectul, finanțat în parte cu fonduri UE – care trebuie să fie finalizat la 31 decembrie 2023 – este realizat în procent de 63%, iar săptămâna viitoare, la etajele IV și V, aproape finalizate, va fi adus mobilier nou – a spus Ion Mînzînă, care l-a invitat pe șeful Instituției Prefectului „să vină și ei cu aportul de mobilier pentru spațiile pe care le ocupă – la ei e mai dificil, pentru că trebuie să facă solicitare la Guvern”.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2023/02/02/cj.jpg)
„Cred că vorbim de o clădire reprezentantivă a județului Argeș, administrată de către Consiliul Județean Argeș. Am mizat întotdeauna pe o bună înțelegere și conlucrare între autorități, pentru că noi considerăm că suntem trecători în această funcție, dar cred că această clădire va dăinui cel puțin la fel de mult cât a dăinuit și până acum” – a precizat Ion Mînzînă, joi, 2 februarie, în cadrul unei conferințe de presă.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2023/02/02/3.jpg)
Valoarea totală a proiectului este de 27.351.508,59 lei (cu TVA inclus), din care:
# proiectare și asistență tehnică 595.894,88 lei (cu TVA inclusă);
# execuție lucrări 26.755.613,71 lei (cu TVA inclusă).
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2023/02/02/6.jpg)
Clădirea are o suprafață de 10.510 mp, cu o lungime totală de 80,68 m şi o lăţime de 16,38 m. Aici își desfășoară activitatea Consiliul Județean Argeș, Prefectura Argeș, dar și alte instituții publice, precum Direcția Județeană de Statistică Argeș.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2023/02/02/4.jpg)
Palatul Administrativ este situat în piața civică centrală a municipiului Piteşti şi a fost construit în anii 1969-1970, după un proiect aparținând arhitecților Cezar Lăzărescu şi Mircea Ochinciuc. Dispunând de o arhitectură modernă care folosește o serie de elemente tradiționale, compusă liniar, clădirea are subsol, parter, mezanin şi cinci etaje.
Clădirea nu a fost reabilitată niciodată de când a fost construită, respectiv anii 1969-1970.
0 Comentarii