scris luni, 03.10.2022

Spectacol pe Arena Națională: FCSB – FC Argeș 3-2

FC Argeș a pierdut meciul cu FCSB, scor 3-2, în etapa a 12-a din Superliga, iar echipa lui Nicolae Dică a ajuns la a doua victorie în sezonul 2022 – 2023.
Andreas Calcan a deschis scorul în minutul 5, însă după doar șase minute a reușit egalarea Andrea Compagno. Italianul lui FCSB a făcut „dubla” în repriza a doua, în minutul 64, din penalty. Garita și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj în minutul 79, însă formația condusă de Nicolae Dică a câștigat datorită reușitei lui Andrei Cordea din minutul 87.

Meciul nu a fost lipsit de evenimente. Andrei Prepeliță, tehnicianul celor de la FC Argeș, s-a simțit rău pe durata primei reprize. În minutul 27, la 1-1, antrenorul alb-violeților a plecat la vestiare, însoțit de medicii de pe ambulanță.
După victoria cu FC Argeș, vicecampioana României face 11 puncte și urcă pe 13, în timp ce FC Argeș este pe locul 11 în clasament, la două lungimi în fața roș-albaștrilor.