Web Analytics
scris vineri, 22.07.2022

Societate comercială din Dârmănești sancționată pentru nereguli silvice

În ziua de 21 iulie a.c., polițiștii Biroului pentru Protecția Fondului Forestier și Piscicol din cadrul Serviciului de Ordine Publică, împreună cu specialiștii din cadrul Gărzii Forestiere Ploiești – Biroul Județean Argeș, au acționat pentru prevenirea şi combaterea activităţilor ilegale în domeniul deținerii, prelucrării, transportului și comercializării de material lemnos, ocazie cu care au verificat activitatea unui punct de lucru din localitatea Dârmănești al unei societăți comerciale.

Citește și Bărbați din Mărăcineni reținuți după ce au făcut scandal într-o sala de jocuri de noroc

În urma verificărilor, s-au constatat diferențe între stocul scriptic și cel faptic, în sensul că societatea deține, în depozit, cantitatea de 4,54 mc de cherestea rășinoase, fără documente legale de proveniență.

Ca urmare a celor constatate, a fost aplicată o sancțiune contravențională, în valoare de 3.000 de lei, conform Legii 171/2010 privind contravențiile silvice, iar cantitatea de material lemnos a fost confiscată și predată Ocolului Silvic Domnești.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...