Luni, 13 ianuarie 2020, de la ora 12.00, sala Ars Nova a Centrului Cultural Pitești va găzdui simpozionul sub genericul ”Dor de Eminescu”, dedicat Zilei Culturii Naționale. Simpozionul va include următoarele manifestări: prelegerea cu tema ”Eminescu și Societatea secretă «Carpații» pentru unirea tuturor românilor în hotarele Daciei Mari”, susținută de col. (rtr) prof.univ. dr. George Ene, scriitor eminescolog; recitalul liric ”Dor de Eminescu”, susținut de prof. Cornelia Ghinea și lt.col. (rtr) Constantin Mândruță; vernisajul expoziției de metaloplastie sub genericul ”In Memoriam Eminescu”, de artistul plastic Constantin Samoilă. Coordonatorii manifestării sunt președintele Asociației ”Organizația Județeană Argeș Basarab I a Cadrelor Militare în Rezervă și Retragere” col. Ilie Stoica și col. (rtr) Ion Catinca.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/26/afis-Mioveni-225x300.jpg)
Folclorul autentic, din nou la Mioveni! Trei seri de spectacol în august
În perioada 2-4 august va avea loc cea de-a V-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Folclor...
0 Comentarii