Simona Halep s-a calificat în semifinale la Toronto

de | 12.08.2022 22:55 | Actualitate, Home, Sport

Simona Halep a învins-o pe Coco Gauff, scor 6-4, 7-6 în sferturile de finală de la Toronto. Coco Gauff a revenit de la 4-1 în setul doi, însă Simona a ridicat nivelul și a servit de două ori pentru meci însă Coco Gauff a dus partida în tie-break.

În tie break Simona Halep s-a impus cu 7-2  și s-a calificat în semifinală unde o va întâlni pe  învingătoarea meciului Jessica Pegula – Yulia Putintseva.

În celelalate două sferturi de finală se vor întâlni Beatriz Haddad Maia (Brazilia, numărul 24 mondial) cu Belinda Bencic (Elveţia), favorită 12 şi locul 12 WTA, şi Karolina Pliskova (Cehia, cap de serie 14) cu Qinwen Zheng (China).

Prin calificarea în semifinale, Halep şi-a asigurat un premiu de 133.400 de dolari şi 350 de puncte.