Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Toronto

de | 11.08.2022 21:54 | Actualitate, Home, Sport

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Torono după ce a câștigat partida cu Angelique Kerber, scor 6-3, 5-7, 6-4.
Simona a început în forță partida, a condus cu 2-0, însă au urmat alte patru break-uri, într-un set electrizant. Românca a fost puternică și a luat primul set cu 6-3, în 35 de minute. Setul secund a avut o desfășurare asemănătoare, întrucat Kerber a condus cu 2-0, iar apoi au urmat alte patru break-uri, în urma cărora nemțoaica a condus cu 5-2. Simona a revenit însă fabulos și a egalat la cinci, însă apoi și-a pierdut servicul și Kerber a dus meciul în decisiv.

Ultimul act a fost extrem de echilibrat și spectaculos, cu schimburi dramatice. Simona a început iar bine, dar Kerber a echilibrat. În cele din urma, sportiva noastră s-a impus după mai bine de doua ore de joc, cu 6-4.
În sferturile de finală, Simona o va întâlni pe învingătoarea dintre Agnieszka Radwanska și Alize Cornet.