Sevilla a câștigat Europa League în finala cu AS Roma

de | 1.06.2023 08:17 | Actualitate, Home, Sport

Sevilla a câștigat pentru a 7-a oară în istorie UEFA Europa League. Formația antrenată de Jose Luis Mendilibar s-a impus în fața Romei la loviturile de departajare (4-1.), asta după ce scorul a fost 1-1 după 120 de minute.

Formația din LaLiga a ajuns la 7 trofee cucerite în istorie, după ce a câștigat și finala de la Budapesta, disputată împotriva celor de la AS Roma. Roma a început mult mai bine partida și a deschis scorul în minutul 35 prin Paulo Dybala, care a fost găsit excelent de Mancini. Argentinianul și-a arătat calitatea și l-a executat pe Bounou, cu un șut la colțul lung, bine plasat. Ibericii au amenințat și ei poarta lui Rui Patricio chiar în prelungirile primei reprize, când Ivan Rakitic a nimerit bara cu un șut puternic din afara careului. În repriza secundă, Sevilla a jucat mult mai agresiv și a fost mai bine organizată, iar în minutul 55 Mancini a reluat în proprie poartă după o centrare foarte bună a lui Jesus Navas. S-a ajuns la loviturile de departajare, acolo unde Mancini și Ibanez au ratat pentru italieni.