Web Analytics
scris luni, 11.05.2026

Scandal de proporții la Maternitatea Polizu: Medici acuzați că au lăsat un nou-născut să moară în incubator

Scandal de proporții la Maternitatea Polizu.Părinții unui bebeluș născut prematur acuză medicii că le-au lăsat copilul să piară fără tratament adecvat, în timp ce reprezentanții spitalului vorbesc despre o luptă imposibilă pentru supraviețuire.

Calvarul familiei a început la sfârșitul lunii decembrie, când mama a ajuns la spital cu risc major de naștere prematură, având o sarcină de doar 20 de săptămâni. Medicii de la Polizu au reușit să amâne momentul nașterii până la finalul lunii ianuarie, când femeia a adus pe lume, la doar 24 de săptămâni, un făt prematur extrem.

Citește și: „3% din populaţia României ia zilnic antibiotic! Şi-atunci microorganismele acestea pe care noi le identificăm în laborator au devenit extrem de vicleme”

Copilul s-a născut cu multiple probleme de sănătate, printre care insuficiență multiplă de organ. Timp de 54 de zile, micuțul a fost ținut în viață doar de aparate și de îngrijirea din secția de terapie intensivă. În această perioadă, fătul a contractat o infecție nosocomială. Părinții sunt convinși că medicii nu au făcut tot ce le-a stat în putință. Aceștia susțin că bebelușul a fost abandonat în incubator și că infecția luată din spital a fost „sentința la moarte” pe care cadrele medicale nu au știut sau nu au vrut să o gestioneze corect.

Disperarea i-a împins pe părinți să depună plângeri pe toate fronturile: Colegiul Medicilor, Direcția de Sănătate Publică (DSP), Ministerul Sănătății și Poliția Capitalei au fost sesizate în acest caz.

Deși inițial familia a refuzat efectuarea necropsiei, spitalul a decis trimiterea trupului neînsuflețit la Institutul Național de Medicină Legală (INML) pentru clarificarea cauzelor decesului. Datele preliminare confirmă faptul că infecția nosocomială a fost cauza principală a morții, pe fondul unui organism extrem de fragil care nu a putut lupta cu boala.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...