![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2023/10/26/FB_IMG_1698302706383.jpg)
Astăzi îl sărbătorim pe Sfântul Mare Mucenic Dimitrie. În credinţa populară, Sfântul Dimitrie este vestitorul iernii şi patronul păstorilor.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2023/10/26/FB_IMG_1698302717085.jpg)
Această zi este întâmpinată în fiecare an cu hramuri, pomeni cu colaci, dar şi cu jocuri cu focuri a aceasta fiind ultima şi cea mai însemnată sărbătoare a toamnei, care, conform superstiţiilor pastorale, marchează începutul iernii.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2023/10/26/FB_IMG_1698302711065.jpg)
Ritualul strămoșesc a fost respectat și la Călinești acolo unde a fost unul dintre cele mai frumoase focuri de Sumedru, din Argeș.
Citește și Comunicat de presă. DOTARE ȘI MODERNIZARE UNITATE ȘCOLARĂ ÎN COMUNA CĂLINEŞTI
Acolo unde sărbătoarea tradițională a fost dedicată comunității din Călinești iar localnicii s-au bucurat de tradiții și de placerea de a fi împreună la zi de sărbătoare.
0 Comentarii