Șapte medalii pentru gimnaștii români la Cupa Mondială din Turcia

de | 10.10.2022 08:57 | Actualitate, Home, Sport

Sportivii români au cucerit şapte medalii, patru de aur, una de argint şi două de bronz, duminică, în finalele pe aparate, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Mersin (Turcia), relatează Agerpres.

Ana Maria Bărbosu a obținut trei medalii de aur, la paralele (13,600), bârnă (13,950) şi sol (12,900), potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Gimnastică.
Gabriel Burtănete a cucerit şi el aurul la sărituri, cu o medie de 14,725 (note de 14,750, respectiv 14,700). Andreea Preda a a câştigat două medalii, argint la sol (12,650) şi bronz la bârnă (12,600), în timp ce în finala de la paralele a ocupat ultimul loc (8), cu 12,250.
Andrei Muntean a obţinut bronz la paralele (14,400), aparat la care Gabriel Burtanete a fost al şaptelea, cu 13,900. Muntean s-a clasat pe locul patru la inele (13,850) şi pe şase la sol (13,800), în timp ce Răzvan Marc a fost al cincilea la bară (13,550) şi al şaselea la inele (12,700). Gabriel Burtănete a primit trofeul pentru cel mai bun gimnast la sărituri în acest sezon al Cupei Mondiale Challenge.
Acesta a fost ultimul test pentru gimnaştii români înaintea Campionatelor Mondiale de la Liverpool (29 octombrie-6 noiembrie).