Web Analytics
scris miercuri, 01.10.2014

S-a stins din viaţă profesorul Gheorghe Chiţa

Pasionat de istorie și înfocat colecționar, profesorul Gheorghe Chița a scris monografia ilustrată „Câmpulung și județul Muscel”, trecerea sa în neființă fiind o enormă pierdere pentru cultura musceleană, argeşeană şi naţională. „Câmpulungul va rămâne frumos, cu oamenii şi străzile sale, dar fără Gheorghe Chiţa nu va mai fi acelaşi, iar pentru cei care i-au fost apropiaţi nici lumea nu va mai fi aceeaşi. Ca şi munţii Muscelului, el ne rămâne pentru totdeauna înainte, uimindu-ne sufletele şi arătându-ne cât suntem de mici şi cât de mare este Dumnezeu. Dumnezeu să-l odihnească în pace!” Ioan Crăciun şi echipa Editurii Ars Docendi cărora li se adaugă echipa Jurnalului de Argeș.

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...