Web Analytics
scris vineri, 23.06.2023

S-a ales cu dosar penal după ce a condus beat în Argeș

În ziua de 22 iunie a.c., polițiștii din cadrul Secţiei de Poliţie Rurală Albeștii de Argeș au depistat un bărbat de 31 de ani, din Valea Mare Pravăț, care conducea un autoturism pe DJ 703H, pe raza comunei Valea Danului, iar în urma testării cu aparatul etilotest, a rezultat că se afla sub influența alcoolului.

Citește și Nicolae Pavelescu: „Jaloanele PNRR ce revin Ministerului Sănătății vor fi atinse”

Având în vedere că rezultatul trestării a fost mai mare decât limita de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, bărbatul a fost condus la o unitate medicală în vederea recoltării de probe biologice de sânge, pentru stabilirea alcoolemiei.

În cauză a fost întocmit dosar penal conform art. 336 din Codul Penal, iar dreptul de a conduce a fost suspendat, fiind eliberată dovadă înlocuitoare fără drept de circulație.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...