România, învinsă de Columbia într-un meci amical înainte de EURO 2024

de | 27.03.2024 07:03 | Actualitate, Home, Sport

România a pierdut marți seară meciul amical împotriva Columbiei, scor 2-3, disputat pe stadionul Wanda Metropolitano din Madrid, Spania.

Sud-americanii au început meciul cum nu se putea mai bine și au deschis scorul în minutul 6, prin Cordoba. Jhon Arias a dublat apoi avantajul în minutul 36. Repriza secundă a fost mai echilibrată, dar Asprilla a marcat cel de-al treilea gol în minutul 80 și părea că România va înregistra un rezultat rușinos.

Însă, de la golul de 0-3 încoace, „Tricolorii” au atacat în valuri și au reșit să reducă din diferență prin Hagi, în minutul 83. Un alt fotbalist intrat de pe bancă, Tănase, a stabilit scorul final în minutul 90+3. Deși a fost un meci amical, rezultatul este un prilej de mândrie pentru columbieni, care au înregistrat prima victorie din istorie împotriva României.