Web Analytics
scris miercuri, 14.05.2025

Româncă înșelată cu peste 57.000 de lei după ce a instalat o aplicație pe telefon

O femeie din municipiul Deva a fost victima unei fraude informatice elaborate, în urma căreia a pierdut peste 57.000 de lei.

Escrocii au convins-o să-și instaleze pe telefonul mobil o aplicație de acces de la distanță, pretextând că o vor ajuta să investească în acțiuni ale unei companii cunoscute. În realitate, aceștia au folosit accesul obținut pentru a controla contul bancar al victimei, contractând în numele ei un credit și efectuând mai multe tranzacții frauduloase.

Citește și: APIA Argeş, din nou în atenţia DNA după cazurile Pană şi Delureanu

Folosind identitatea femeii, escrocii au accesat contul său bancar, au obținut un credit în numele ei și au transferat suma totală de 57.390 de lei către diferite conturi. Intervenția rapidă a polițiștilor a dus la recuperarea parțială a prejudiciului – aproximativ 40.165 de lei.

Cazul este în continuare anchetat de Serviciul de Investigații Criminale din cadrul IPJ Hunedoara, iar autorii faptei urmează să fie identificați.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...