Rezultate excelente pentru CSM Pitești la Cupa României la Înot

de | 5.06.2023 17:52 | Actualitate, Home, Sport

În perioada 2-4 iunie 2023 a avut loc la Otopeni Cupa României la Înot, iar sportivii legitimați la Clubul Sportiv Municipal Pitești au obținut rezultate foarte bune.

Astfel, în prima zi de concurs, Proca Theodor, în proba 400 metri liber a obținut medalie de bronz la seniori și tineret și medalie de aur la juniori. Sportivul este pregătit de profesorul Ciobanu N. Viorel. De asemenea, pregătită de antrenorul Iuliu Berca, Curcan Alexandra, în proba 50 metri spate a luat bronzul la seniori, iar Dumitru Theodora, în proba 50 metri spate a obținut bronzul. Sportiva este pregătită de antrenorii Driga Adriana și Chiriac Bogdan.

În ziua a doua de concurs, Proca Theodor, în proba 1.500 metri liber cu timpul 15’57 „04, a obținut medalia de bronz la seniori și tineret, dar și medalia de aur la juniori. Nae Adrian în proba 100 metri bras cu timpul 01’04″69 a obținut medalia de aur la tineret, iar Delia Safcencu în proba 200 metri spate cu timpul 02’19″62 și-a adjudecat argintul la seniori. Sportivii sunt pregătiți de Viorel N. Ciobanu.

În ziua a treia de concurs, pregătit de Viorel Ciobanu, Proca Theodor a ocupat locul doi în clasamentul Cupei României la Juniori cu 760 de puncte în proba 400 metri liber și în proba 800 metri liber cu timpul 08’24″11 a obținut medalie de bronz la seniori și tineret și medalie de aur la juniori. Curcan Alexandra în proba 100 metri spate cu timpul 01’04″30 a obținut bronzul la seniori, fiind pregătită de profesorul Berca Iuliu, iar Nae Adrian în proba 50 metri bras cu timpul 29″45 a obținut aurul la tineret, sportivul fiind pregătit de Ciobanu N. Viorel.