Web Analytics
scris miercuri, 20.11.2013

Raţiu vrea să scoată la licitaţie primul IMS construit în România

Săptămâna trecută, Nicolae Raţiu a fost la Câmpulung, la proprietatea ce-i aparţine, în speță fosta platformă ARO. Printre scopurile vizitei sale se numără şi găsirea actelor ce dovedesc că primul autoturism de teren fabricat la Câmpulung – IMS 57 asamblat manual, aflat în proprietatea sa  din 2007, a fost fabricat la SC ARO SA (între anii 1957 – 1960 Întreprinderea Metalurgică de Stat).  Potrivit unor surse, Nicolae Raţiu nu ar mai dori să doneze municipalităţii câmpulungene primul IMS, ci doreşte să-l scoată la licitaţie, ca şi piesă unicat. Asta deoarece IMS 57 este considerat a fi primul autoturism construit în România, lucru ce îi creşte real valoarea de simbol. Prima intenţie de a fi scos IMS-ul la licitaţie a aparţinut ultimilor directori ai SC ARO SA, în 2006, când se dorea valorificarea acestei mașini de epocă  pentru a fi plătite o parte din salariile restante. Doar ghinionul (sau norocul) a scăpat IMS-ul de la vânzare și asta pentru că nu i-a fost găsit „certificatul de naştere”. De subliniat că Nicolae Raţiu a „moştenit” autoturismul, odată cu achiziţionarea întregului patrimoniu al SC ARO SA.  Ioana Ştefan

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...