Odată cu suplimentarea numărului de trasee ale autobuzelor, dat fiind transportul public metropolitan, ”Publitrans” are nevoie de o flotă auto suplimentară, dar și de oameni în plus. Prin urmare, recent a fost organizat un concurs de angajare a șapte controlori, trei tonetiste (vânzătoare de bilete) și trei impiegați de dispecerat.
Citește și: S-a redeschis centrul de încasare pentru impozite și taxe locale
Ei bine, din 31 de candidați, au fost admiși patru, doar unul fiind pentru postul de controlor de bilete – sau ”naș”, cum i se mai spune în limbaj popular. La ce au picat ”nașii”, la proba fizică? – l-am întrebat azi pe Manuel Rotaru, directorul ”Publitrans”, care spusese că, odată cu intrarea autobuzelor pe liniile de la țară, vor crește problemele cu unii călători de anumite etnii.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/08/31/rotaru.jpg)
”Nu, nu au căzut la proba fizică. Controlorii trebuie să aibă anumite aptitudini; să știe să scrie, să completeze un proces vberbal de contravenție, să-și găsească cuvintele ca să convingă contravenientul, care este deja ostil… ” – a explicat dl. Rotaru.
Șeful ”Publitrans” a adăugat, în acest context, că ”nu trebuie să arăți că ești slab, ci să demonstrezi că ești puternic”. Vă reamintim că în autobuzele ”Solaris” sunt montate camere video de supraveghere. Recent, 80% din ce s-a filmat pe trasee ”a fost descărcat pentru Poliție”, tocmai pentru a fi depistați cei care încalcă ordinea disciplina în mijloacele de transport public.
0 Comentarii