La sfârşitul perioadei de valabilitate a Contractului Colectiv de Muncă (CCM) 2014, Sindicatul Automobile Dacia (SAD) a refuzat prelungirea perioadei de negociere şi a anuntat marţi, 6 ianuarie, ca va declanşa conflictul de muncă, a anunţat producatorul auto. „Revendicările de creşteri salariale ale SAD sunt total nerealiste: creşteri salariale de 400 lei (echivalentul a +15% pentru operatori), precum şi primă de rezultat de 2.300 lei (+65% faţă de prima acordată în 2014)”, potrivit Dacia. Compania spune că aceste sume anunţate de către SAD au fost declarate ca negociabile. Administraţia Dacia si-a reafirmat deschiderea către dialog cu SAD şi susţine încheierea unui Contract Colectiv de Muncă pe 2 ani (2015-2016), care ar permite garantarea unor volume de fabricaţie la un nivel ridicat pe următorii doi ani şi, în consecinţă, menţinerea celor trei schimburi.
D.G.
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii