Web Analytics
scris duminică, 01.12.2024

Primarul Gentea: „Să ne amintim cu recunoștință de eroii care au scris cu sacrificiu istoria noastră”

Astăzi, de Ziua Națională a României, autoritățile din Pitești au adus un omagiu pios la Cimitirul Eroilor, iar efectivele MAI au defilat în Piața Vasile Milea.

Primarul Cristian Gentea:

„Astăzi, de Ziua Națională a României, celebrăm împreună valorile care ne definesc ca popor: unitatea, curajul și dragostea de țară. Este momentul să ne amintim cu recunoștință de eroii care au scris cu sacrificiu istoria noastră și să continuăm să construim un viitor demn de idealurile lor.

În acest an, administrația locală a dus mai departe acest respect prin modernizarea Cimitirului Eroilor din Pitești, oferindu-i o înfățișare demnă de memoria celor care s-au jertfit pentru libertatea și unitatea națională. Este un loc de reculegere și cinstire, dar și un simbol al devotamentului față de valorile românești.

Vă invit să celebrăm această zi cu inimile deschise, să transmitem mai departe spiritul românesc și să fim mândri de ceea ce ne unește ca națiune.

La mulți ani, România! La mulți ani, piteșteni!”.

Citește și Aproape 2000 de efective ale MAI sunt în teren în Argeș

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...