O primă de pensionare de 532.000 de euro ar fi fost acordată unui angajat al ROMATSA, potrivit unor documente prezentate de presa centrală. Suma ar reprezenta cea mai mare primă de pensionare acordată până acum în sistemul public din România.
În ultimii doi ani și jumătate, 96 de angajați ai Administrației Române a Serviciilor de Trafic Aerian (ROMATSA) care s-au pensionat ar fi primit, în total, aproximativ 20 de milioane de euro sub forma primelor de pensionare.
532.000 de euro, cea mai mare primă
Datele citate indică diferențe considerabile între sumele acordate angajaților la pensionare. Cea mai mare primă ar fi fost de 532.000 de euro, în timp ce cea mai mică s-a ridicat la 53.316 lei, echivalentul a aproximativ 10.500 de euro. În medie, pentru cei 96 de angajați pensionați în perioada analizată, prima de pensionare ar fi ajuns la aproximativ 200.000 de euro pentru fiecare persoană.
Situația este și mai spectaculoasă în cazul pensionărilor din acest an. Potrivit informațiilor citate, 12 angajați s-au pensionat de la ROMATSA și au primit împreună 19.449.892 de lei. Media rezultată este de aproximativ 1,62 milioane de lei pentru fiecare pensionar, adică în jur de 312.000 de euro.
ROMATSA: „Ne autofinanțăm din tarifele încasate de la companiile aeriene”
ROMATSA a subliniat că instituția are un regim financiar distinct și că își asigură veniturile din tarifele plătite de companiile aeriene pentru serviciile de navigație aeriană.
Directorul general al ROMATSA, Adrian Cojoc, a transmis că tarifele sunt stabilite în conformitate cu normele europene și sunt destinate acoperirii costurilor aferente furnizării serviciilor de navigație aeriană.
„Tarifele ROMATSA sunt stabilite în totală transparență în plan național și internațional, cu respectarea strictă a Regulamentului (UE) nr. 317/2019 de instituire a unui sistem de performanță și de tarifare în cadrul cerului unic european, exclusiv pentru acoperirea costurilor de furnizare a serviciilor de navigaţie aeriană”, a precizat Adrian Cojoc, potrivit sursei citate.
Primele și celelalte drepturi acordate angajaților sunt stabilite în baza prevederilor interne și a contractelor colective de muncă.
Regia, într-o perioadă dificilă
Dezvăluirile privind primele de pensionare apar într-un moment complicat pentru ROMATSA. Regia se confruntă cu o problemă financiară importantă după ce conturile sale au fost blocate în contextul litigiului privind despăgubirile pe care statul român ar trebui să le achite companiei Pfizer.
Suma disputată se ridică la aproximativ 600 de milioane de euro, iar poprirea afectează inclusiv banii colectați prin EUROCONTROL, una dintre principalele surse de finanțare ale ROMATSA. Peste 85% din veniturile regiei provin din tarifele achitate de operatorii aerieni pentru serviciile de navigație aeriană.
În acest context, cuantumul primelor de pensionare readuce în atenție nivelul drepturilor salariale și al beneficiilor acordate într-o regie autonomă care, deși nu funcționează pe baza subvențiilor bugetare clasice, face parte din sectorul public.
Instanța de la Bruxelles urmează să analizeze la începutul anului 2027 solicitarea ROMATSA privind suspendarea popririi, următorul termen fiind stabilit pentru 4 ianuarie 2027. Până atunci, situația financiară a regiei rămâne atent urmărită, în condițiile în care instituția trebuie să își asigure atât funcționarea serviciilor de trafic aerian, cât și obligațiile financiare asumate prin contractele colective de muncă.




























0 Comentarii