Campania de testare pentru prevenirea cancerului de col uterin a ajuns astăzi, 14 decembrie, la Bradu. Analize costisitoare în clinici private au fost făcute gratuit la Unitatea Mobilă de Screening, ne comunică Radu Perianu, prefectul județului Argeș.
Citește și: Negocieri la Dacia. „Deocamdată nu iese fumul alb”, spune Viorel Ungureanu
Prin această campanie de prevenire, pot fi făcute gratuit două teste importante, HPV și Babeș Papanicolau.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/12/14/pref01.jpg)
„Am stat de vorbă cu personalul care se ocupă de proiect și vin cu o informație foarte importantă și care sper să încurajeze un număr mare de femei să vină să facă testele. Argeșencele care primesc un răspuns îngrijorător nu rămân singure în fața problemei. Tot prin proiect, sunt programate la medici de specialitate, primesc tratamente și sprijin. Vom continua, prin colaborarea cu autoritățile locale interesate, să sprijinim activitatea Unității Mobile de Screening și sper să ajungă în cât mai multe localități din Argeș”, a transmis Radu Perianu.
0 Comentarii