Anul trecut, prin septembrie, un tânăr de 23 de ani, din Pitești, și-a ascuns autoturismului, mințind apoi că i-a fost furat, cu scopul de a încasa contravaloarea asigurării, de peste 50.000 de euro.
Citește și: Mario Iorgulescu – 15 ani şi 8 luni de închisoare pentru omor
Dar n-a fost doar asta: tânărul și-a convins o rudă să facă declarații mincinoase cu privire la aspecte esențiale care să îi susțină sesizarea, declarații asupra cărora persoana în cauză a revenit ulterior.
Iar acum, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările în acest dosar privind săvârșirea infracțiunilor de inducere în eroare a organelor judiciare, înșelăciune privind asigurările și instigare la săvârșirea infracțiunii de mărturie mincinoasă.
Iar acest dosar penal a fost înaintat Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, cu propunere de trimitere în judecată – după cum ne comunică Biroul de presă al IPJ Argeș.
0 Comentarii