Piteşteanul Bogdan Cioacă, locul II la concursul internaţional de atletism juniori de la Piteşti

de | 16.05.2019 14:38 | Sport

Week-end-ul trecut pe Stadionul ”Nicolae Dobrin” a avut loc un concurs internațional de atletism juniori, unde au fost prezenți 180 de sportivi din România, Ucraina, Belarus, Cipru și Israel. Probele de concurs au fost: 100 m plat, 400 m plat, 800 m, 3000 m obstacole, săritura în înălțime, săritura cu prăjina, săritura în lungime, triplusalt, aruncarea greutății, aruncarea suliței, aruncarea discului, aruncarea ciocanului și 4×400 m ștafeta mixtă.
În clasamentul general, pe primul loc s-a clasat Ucraina, urmată de România, Cipru, Israel și Belarus. Dintre atleții piteșteni prezenți la competiție, și anume Constantin Zanfir, Mihai Dumitru și Bogdan Cioacă, cel mai bine s-a clasat ultimul. Triplusaltistul legitimat la LPS Viitorul/CSM Pitești a obținut locul secund, cu o săritură de 15,29 metri.
Atleții români care au câștigat probele lor au fost: Diana Ana Maria Ion (triplusalt), Georgiana Timu (lungime), Adina Elena Cârciogel (400 m), Andreea Caracuda (100 m.g.), Alexandru Iconaru (110 m.g.), Cristian Voicu (800 m) și Alexandru Deac (100 m).