Performanţă negativă! Eduard Şerban, eliminat în turul II la europenele de judo din Israel

de | 16.05.2018 21:41 | Sport

13 SerbanRomânia a încheiat Campionatele Europene de Judo de la Tel Aviv fără a câştiga vreo medalie, lucru care nu s-a mai întâmplat din 2003, de la ediţia găzduită de Dusseldorf. Cei trei sportivi care au evoluat în ultima zi a competiţiei de la Tel Aviv au părăsit întrecerile după primele tururi.

La categoria 90 kg, piteșteanul Eduard Şerban l-a învins în primul tur pe bosniacul Rijad Dedeic, iar apoi a fost învins de spaniolul Nikoloz Sherazadishvili. Luca Kunszabo a fost întrecut în primul tur la categoria 100 kg de francezul Cyrille Maret.
La categoria +100 kg, Vlăduţ Simionescu a pierdut în primul tur cu olandezul Henk Grol. România a participat cu 11 judoka la Europenele de la Tel Aviv, 6 la masculin şi 5 la feminin, cel mai bun rezultat fiind obţinut de Andreea Chiţu, locul 7 la categoria 52 kg. Reamintim că piteșteanul Eduard Șerban este campion mondial de cadeți și unul dintre cei mai în vogă sportivi piteșteni.