Săptămâna trecută, la intersecția Târgu din Vale-C.A. Rosetti – Maior Șonțu – au fost montate mai multe pasaje tactile pentru nevăzători
„Odată cu sistematizarea intersecţiei Târgul din Vale – C.A Rosetti – Maior Şonţu, la trecerile de pietoni au fost realizate pavaje tactile. Scopul acestora este de a le permite nevăzătorilor să se orienteze într-un spaţiu deschis. Practic, informaţia tactilă este detectată cu ajutorul picioarelor sau a bastonului şi facilitează urmărirea unui traseu, recunoaşterea schimbării direcţiei de mers sau ajungerea în siguranţă la punctul de destinaţie”, a precizat viceprimarul Sorin Apostoliceanu.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/24/3-lucrari-reluate-bulevard-clung-300x172.jpg)
Se lucrează la finalizarea bulevardului Pardon
Subiect de telenovelă cu iz politic, reabilitarea Bulevardului ”Pardon” din Câmpulung tinde către...
0 Comentarii