După aproape un deceniu de la începerea activității și cinci ani de la închidere, un modern complex piscicol realizat pe Dâmbovița, în satul Lunca Gârtii, din Stoenești, va fi reactivat. Asta după ce firma care o administra a intrat în insolvență, iar păstrăvăria a fost vândută în cadrul procedurii derulată cu acordul instanței de judecată. Falimentul Nereus Management Bucureşti a fost declarat în 2019, la acel moment păstrăvăria fiind estimată la valoarea de 750.000 de euro.
Primarul comunei Stoenești, Ion Marin, speră că odată cu redeschiderea bazinelor de creștere a peștelui își vor găsi locuri de muncă acolo și oameni din localitate.
C.I.B.
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii