La inițiativa Centrului de Tineret OVD Argeș, organizație nonguvernamentală care promovează filantropia, și a președintelui Sebastian Zidaru, duminică după-amiază, la Filarmonica Pitești a avut loc concertul umanitar „Alături de Irene”.
Irene-Ecaterina, fiica cea mică a arhidiaconului Mihail Bucă, protopsaltul Catedralei Patriarhale, a fost diagnosticată cu leucemie mieloblastică acută și a trecut deja, în ciuda vârstei fragede, de doar 4 ani, prin experiența dură a curelor cu citostatice. Peste 200 de piteșteni au rezonat la această poveste înduioșătoare și au intrat în sala de concerte a Filarmonicii Pitești, unde au asistat la un spectacol deosebit, oferit de tineri pentru o cauză nobilă. Din donații s-au strâns aproximativ 6.000 de lei, bani pe care tatăl Irenei a decis să îi doneze, mai departe, Spitalului Fundeni, respectiv Secției Pediatrie în care sunt tratați copiii bolnavi de această cumplită maladie.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/07/27/12-concert-caritabil-preot-Mihail-Buca-1460.jpg)
Citește și Preotul piteştean Cristian Dragomirescu, printre cei mai buni portretişti din ţară
„Suferința e foarte grea pentru noi. Aveam patru copii sănătoși, a venit pe lume minunea noastră, Irene, și Dumnezeu ne încearcă prin ea. Mi-am dat seama că nu este un blestem. Am început să îmi duc crucea și am zis că Dumnezeu mă aduce într-un loc în care eu să fiu mai bun, să fac ceva pentru copii, pentru tineri, pentru cei în necaz. De-a lungul timpului am susținut concerte pentru copii aflați în suferință, dar niciodată nu am simțit ca acum ce înseamnă suferința”, le-a mărturisit celor prezenți arhidiaconul Mihail Bucă.
Părintele le-a mulțumit pentru implicare tinerilor care au avut această inițiativă și s-au implicat în organizarea evenimentului caritabil și a anunțat că acești bani se vor duce către Spitalul Fundeni, „către ce au nevoie acolo, pe secție”.
Citește și ÎPS Calinic a fost operat pe coloană de un neurochirurg-preot
0 Comentarii