Românii de pretutindeni sărbătoresc pe 1 Decembrie Ziua Națională a României, cel mai important moment din istoria țării. La Pitești, cei 104 ani de la Marea Unire s-au sărbătorit prin tradiționala paradă militară.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/12/01/p.jpg)
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/12/01/parada6.jpg)
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/12/01/parada5.jpg)
În Piața Vasile Milea s-a auzit Imnul României și au defilat importante efective ale Armatei Române, Jandarmeriei, Serviciului Salvamont, ale Poliției și Cercetașii României.
Citește și: Trei în unu de Ziua Naţională, la Câmpulung
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/12/01/cercetasi.jpg)
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/12/01/parada3.jpg)
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/12/01/parada2.jpg)
Prezente la marele eveniment au fost și oficialitățile județului Argeș, printre care primarul Piteștiului Cristian Gentea, prefectul județului Argeș, alături de parlamentari și deputați de Argeș.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/12/01/parada.jpg)
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/12/01/parada9.jpg)
Și în acest an, centrul Piteștiului a strâns laolaltă public, de la mic la mare. Împreună au cântat Imnul Național al României ținând în mână tricolorul.
La mulți ani, România!
0 Comentarii